NATURA 2000 a turystyka - PORTAL INFORMACYJNO - EDUKACYJNY


obrazek
INSTYTUT NA RZECZ EKOROZWOJU


 

Jeziora Uściwierskie

Powierzchnia : 2065.6 ha
Kod obszaru : PLH060009
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000:
specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa)
Status obszaru :
obszar zatwierdzony Decyzją Komisji Europejskiej
Propozycje zmian :
W ramach Shadow List 2008 proponowano zwiększenie zasięgu obszaru do 2797,9 ha.
Opis :

Jeziora Uściwierskie położone są w rejonie administracyjnym Lublina i Białej Podlaskiej, na Polesiu Zachodnim. Obszar ten charakteryzuje się wysokimi walorami przyrodniczymi. Wyróżnia się naturalnością środowiska oraz bogactwem unikalnej fauny i flory. Zespół Jezior Uściwierskich składa się z 8 płytkich jezior o charakterze eutroficznym, oraz torfowisk niskich i przejściowych otaczających jeziora, a także z niewielkich wzniesień użytkowanych rolniczo. Na pozostałej części terenu występują bagna, łąki i lasy liściaste. Jeziora położone są w górnej części zlewni rzeki Piwonii, częściowo na obszarze Parku Krajobrazowego Pojezierze Łęczyńskie. Obszar położony jest na terenie rezerwatu Biosfery Polesie Zachodnie, w bliskim sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego i Krajobrazowego. W większości obszar nie jest chroniony. Jest to teren zróżnicowany biologicznie. Występuje tu 10 rodzajów siedlisk z I Dyrektywy Siedliskowej, m.in. starorzecza, łąki trzęślicowe, łąki użytkowane ekstensywnie, bory i lasy bagienne, a obszarem o wyjątkowej wartości przyrodniczej są torfowiska Występuje tu wiele (do 30) gatunków ptaków chronionych na mocy dyrektywy ptasiej, m.in. żurawie. Ponadto spotkać tu można inne chronione w Europie gatunki zwierząt - bobra i wydrę, należącą do gryzoni smożkę, kumaka nizinnego, ryby - kozę , piskorza, różankę i strzeblę błotną oraz motyle - czerwończyka nieparka, modraszka teleiusa i modraszka nausitousa. Jest to ostoja dla ponad 900 gatunków roślin naczyniowych m.in. brzozy niskiej, w tym rzadkich i chronionych w Polsce gatunków.

Dane zaktualizowano w 2009 r.

Interpretacja turystyczna :

Ludwin:
Bieg o uśmiech wiosny, gospodarstwa agroturystyczne w sąsiedztwie jezior, turystyka krajoznawcza: jezioro Piaseczno, Jezioro Łukcze, Jezioro Rogóźno, Jezioro Bikcze, Jezioro Krzczeń, Jezioro Zagłębocze, Jezior Brzeziczno. Wędkarstwo: jezioro Rogóźno. Kąpiele i sporty wodne: jeziora Piaseczno, Łukcze, Zagłębocze. Do zabytków należy budynek Urzędu Gminy oraz dwór i spichlerz. Turystyka na terenach rekreacyjnych wokół jezior. Trasy rowerowe w okolicy jeziora Piaseczno. Trasa rowerowa „Czapli”, „Bociana”, „Żurawia”, „Żółwia”. Liczne ośrodki wypoczynkowe
Ludwin: Punkt Informacji Turystycznej w Łęcznej
Urszulin:
Około 2 km na wschód od skrzyżowania w centrum Urszulina w kierunku Andrzejowa (dalej szosa prowadzi do Hańska) znajduje się na Guzie Andrzejowa średniowieczne grodzisko. Historycy sądzą, że jest to jeden z najdalej na północ wysuniętych Grodów Czerwieńskich. Grodzisko ma zachowaną fosę i częściowo wały obronne. Zajazd "Jakol" w Urszulinie.
Jeziora Uściwierskie dają możliwość odpoczynku wśród malowniczego krajobrazu oraz piękna nieskażonej i dziewiczej przyrody. Najbardziej dogodny dojazd to PKS, który dociera do większości pobliskich miejscowości. Na miejscu na turystów czeka tu rozbudowana baza noclegowa, pensjonaty, pola namiotowe, gospodarstwa agroturystyczne. W licznych pobliskich rezerwatach przyrody oraz w Parkach Krajobrazowych i Narodowych wytyczone są piesze szlaki turystyczne, trasy rowerowe, ścieżki przyrodniczo dydaktyczne. Przygotowane są także parkingi, zadaszenia i miejsca na ognisko. Urszulin to centrum usługowo-handlowe i kulturalne gminy. W okresie letnim odbywają się tu coroczne imprezy okolicznościowe i sportowe, takie jak: "Biegi Ekologiczne" z udziałem licznych gości z kraju i zagranicy w czerwcu, oraz "Dni Urszulina - impreza o zasięgu regionalnym. Można także skorzystać z oferty kilku pobliskich stałych imprez: Ludwiński Bieg Wiosny organizowany w czerwcu, oraz okręgowe zawody jeździeckie w Kaniwoli w lipcu. Dla zainteresowanych kulturą i sztuką Polesia do zwiedzania liczne muzea, lokalna izba pamięci w Zezulinie oraz zabytki: cerkiew pod wezwaniem św .Mikołaja w miejscowości Dratów, dworek w Ludwinie z 1884r., oraz spichlerz z 1888r., a także Zespół Parkowo-Dworkowy w Kaniwoli. Przez najbardziej atrakcyjne miejsca gminy Cyców przebiegają dwa szlaki turystyczne: niebieski i zielony. Godne obejrzenia są również dawny zespół dworski i pozostałości zespołu folwarcznego, dawna cerkiew pounicka p.w. św. Michała Archanioła, zbudowana w latach 1860 - 1870, cmentarz ewangelicki, prawosławny oraz cmentarz wojskowy. Informacja turystyczna: Urząd Gminy Ludwin telefony: 0 -8175-70-901 Urząd Gminy Urszulin tel. (082)571-30-01 w.26 Lubelski ośrodek informacji 0-81 532-44-12 Dyrekcja Poleskich Parków Krajobrazowego i Narodowego.
Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna mieści się przy ul. M.C. Skłodowskiej 5 p. 107 w Lublinie. Lokalne organizacje turystyczne można odwiedzić w Nałęczowie, Włodawie, Dęblinie, Zamościu, Tomaszowie Lubelskim, Lublinie.

formy ochrony przyrody
Park Krajobrazowy Pojezierze Łęczyńskie [ park krajobrazowy ],
Polesie Zachodnie [ światowy rezerwat biosfery ],
Zagrozenia :

Głównym zagrożeniem występującym na tych terenach są melioracje powodujące odwadnianie torfowisk i łąk, które są ostatnimi w Polsce i nielicznymi w Europie tego typu formacjami. Zaliczane są do najcenniejszych, najmniej przekształconych ekosystemów w skali kontynentalnej.

Siedliska
twardowodne oligo- i mezotroficzne zbiorniki wodne z podwodnymi łąkami ramienic Charetea,
starorzecza i naturalne eutroficzne zbiorniki wodne ze zbiorowiskami z Nympheion, Potamion,
naturalne, dystroficzne zbiorniki wodne,
zmiennowilgotne łąki trzęślicowe (Molinion) ,
ziołorośla górskie (Adenostylion alliariae) i ziołorośla nadrzeczne (Convolvuletalia sepium),
niżowe i górskie świeże łąki użytkowane ekstensywnie (Arrhenatherion elatioris),
torfowiska wysokie z roślinnością torfotwórczą (żywe)*,
torfowiska przejściowe i trzęsawiska (przeważnie z roślinnością z Scheuchzerio-Caricetea) ,
górskie i nizinne torfowiska zasadowe o charakterze młak, turzycowisk i mechowisk ,
Ważne dla Europy gatunki zwierząt (z Zał. II Dyr. siedliskawej i z Zał. I Dyr. Ptasiej, w tym gatunki priorytetowe):
bączek     [ptak ]
bąk     [ptak ]
błotniak łąkowy     [ptak ]
błotniak stawowy     [ptak ]
bocian biały      [ptak ]
bocian czarny      [ptak ]
bóbr europejski     [ssak]
czerwończyk nieparek     [bezkręgowiec ]
derkacz     [ptak ]
dubelt     [ptak ]
dzięcioł czarny     [ptak ]
dzięcioł średni     [ptak ]
gąsiorek     [ptak ]
jarzębatka     [ptak ]
kropiatka     [ptak ]
lelek     [ptak ]
lerka     [ptak ]
modraszek nausitous     [bezkręgowiec ]
modraszek telejus     [bezkręgowiec ]
muchołówka mała      [ptak ]
orlik krzykliwy      [ptak ]
ortolan     [ptak ]
podgorzałka     [ptak ]
podróżniczek      [ptak ]
puchacz     [ptak ]
rybitwa białowąsa     [ptak ]
rybitwa czarna      [ptak ]
rybitwa zwyczajna (rzeczna)     [ptak ]
sowa błotna     [ptak ]
trzmielojad     [ptak ]
wodniczka     [ptak ]
wydra     [ssak]
zielonka     [ptak ]
zimorodek     [ptak ]
żuraw     [ptak ]
Obszar biogeograficzny : kontynentalny
Instytucje, w których można uzyskać informacje o obszarze::

- Zespół Lubelskich PK w Lublinie, 20-075 Lublin, ul. Chmielna 10; RDLP w Lublinie, 20-950 Lublin, ul. Czechowska 4, tel. (0-81) 532-70-31.
- Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie,
http://www.lublin.rdos.gov.pl, fax: (081) 74 ? 24 ? 330, tel.: (081) 74? 24 ? 312
- Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna, ul. M.C. Skłodowskiej 5 p. 107, Lublin, tel.: (81) 532 14 48, fax.: (81) 532 14 48, e-mail: d.lachowska@wp.pl, strona internetowa: http://www.lrot.pl
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa
- Urząd Gminy w Urszulinie ul. Kwiatowa 35 Urszulin 22-234 urszulin_g_s@woi.lublin.pl
tel. 0-82 571-30-24 fax. 0-82 571-30-01
- Punkt Informacji Turystycznej w Łęcznej al. Jana Pawła II 95, 21-010 Łęczna
tel. (0-81) 752-11-82, e-mail: turystyka@powiatleczynski.pl



GMINY
Cyców,
Ludwin,
Puchaczów,
Urszulin,