NATURA 2000 a turystyka - PORTAL INFORMACYJNO - EDUKACYJNY


obrazek
INSTYTUT NA RZECZ EKOROZWOJU


 

Hubale

Powierzchnia : 34.4 ha
Kod obszaru : PLH060008
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000:
specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa)
Status obszaru :
obszar zatwierdzony Decyzją Komisji Europejskiej
Opis :

Obiekt Hubale, będący rezerwatem, znajduje się w rejonie chełmsko-zamojskim i zajmuje powierzchnię 35 ha. Ssakiem chronionym przez dyrektywę jest suseł perełkowany, który ma tu jedną ze swoich 7 zwartych kolonii na terenie Polski. Miejsce, które upodobał sobie suseł perełkowany, znajduje się w południowo zachodnim krańcu Kotliny Zamojskiej, będącej fragmentem Wyżyny Lubelskiej, bezpośrednio graniczącym z Roztoczem. Kotlina Zamojska to misa zbudowana z dość miękkich margli kredowych, wypełniona jest piaszczystymi utworami polodowcowymi, które miejscami przykrywa warstwa lessu. W rezerwacie miąższość pokrywy piaszczystej jest niewielka, ponieważ nie przekracza 10 m, i maleje w kierunku południowo-wschodnim, gdzie piaski schodzą pod nadbudowujący je torf. Rzeźba powierzchni rezerwatu związana jest z doliną rzeczną, a ściśle rzecz ujmując, z dwoma fragmentami jej piaszczystej terasy nadzalewowej, która przechodzi łagodnymi stokami w obniżenie stanowiące część terasy zalewowej. Kolonia zlokalizowana jest w płacie pastwiska położonego po zachodniej stronie doliny rzeczki Topornicy, na południe od drogi z Zamościa do miejscowości Hubale, w trójkącie wyznaczonym przez zabudowania wsi Mokre, Hubale i Żdanówek.

Dane zaktualizowano w 2009 r.

Interpretacja turystyczna :

Zamość:
Letni festiwal filmowy, miasto Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, polska renesansowa perła architektury, uhonorowany tytułem jednego z 7 cudów Polski, Rynek Wielki, Katedra Zamojska, Ratusz, Arsenał, Infułatka, Gmach Dawnej Akademii Zamojskiej. Usługi hotelowe: Hotel Artis, Hotel Orbis Zamojski, hotel Senator, Hotel Jubilat, Hotel Renesans, Hotel Junior, Hotel Alex, turystyka piesza i rowerowa: kilkaset szlaków turystycznych, sporty wodne w zalewie w Józefowie, Majdanie Sopockim, Zwierzyńcu, Zamościu i Nieliszu. Spływy kajakowe Wieprzem i Tanwią, kryta pływalna w Zamościu, wymarzone miejsce dla wędkarzy, obfitujące w pstrągi rzeki Tanew i Wieprz. Koła łowieckie w okolicy Zamościa, wymarzone miejsce do grzybobrania, liczne stadniny koni, w Mokrem znajduje się Aeroklub Ziemi Zamojskiej, trzy wyciągi narciarskie w Tomaszowie Lubelskim, Krasnobrodzie oraz Izbicy, narciarstwo biegowe „Bieg Hetmański”.
Zamość: PTTK w Zamościu, Zamojski Ośrodek Informacji Turystycznej
Do rezerwatu Hubale dojedziemy z Zamościa, który posiada stację PKP i połączenia PKS. Właśnie w Zamościu warto zatrzymać się na dłużej, nie tylko ze względu na zagospodarowanie turystyczne, ale na ogromne walory kulturowe tego Miasta Światowego Dziedzictwa UNESCO, które daje nam możliwości podziwiania wspaniałych zabytków architektury oraz brania udziału w różnego rodzaju przedsięwzięciach kulturalnych i turystycznych, z których część ma długoletnią tradycję i cieszy się uznaniem nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Zamość i jego okolice pełne są atrakcji turystycznych, na temat, których informacji udziela Zamojski Ośrodek Informacji Turystycznej. Aby dotrzeć do Rezerwatu Hubale musimy skierować się drogą nr 849 na południe i podążać znakami wskazującymi dojazd do miejscowości Mokre, której Wspólnota Gruntowa sprawuje nadzór nad rezerwatem, a stąd już tylko parę kroków dzieli nas od susła perełkowatego.
Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna mieści się przy ul. M.C. Skłodowskiej 5 p. 107 w Lublinie. Lokalne organizacje turystyczne można odwiedzić w Nałęczowie, Włodawie, Dęblinie, Zamościu, Tomaszowie Lubelskim, Lublinie.

formy ochrony przyrody
Hubale [ rezerwat przyrody ],
Zagrozenia :

Koloni susła perełkowatego zagrażają wałęsające się psy i koty z pobliskich gospodarstw a także zaśmiecanie terenu oraz zaniechanie kośno-pastwiskowego jego użytkowania, co powoduje zarastanie drzewami i krzewami.

Ważne dla Europy gatunki zwierząt (z Zał. II Dyr. siedliskawej i z Zał. I Dyr. Ptasiej, w tym gatunki priorytetowe):
suseł perełkowany *     [ssak]
Obszar biogeograficzny : kontynentalny
Instytucje, w których można uzyskać informacje o obszarze::

- Wspólnota Gruntowa wsi Mokre. 22-400 Mokre, p-ta Zamość.
- Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie,
http://www.lublin.rdos.gov.pl, fax: (081) 74 ? 24 ? 330, tel.: (081) 74? 24 ? 312
- Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna, ul. M.C. Skłodowskiej 5 p.107, Lublin,
tel.: (81) 532 14 48, fax.: (81) 532 14 48, e-mail: d.lachowska@wp.pl, strona internetowa: http://www.lrot.pl
- Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa
- Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze BORT - 0/ Zamość , 22-400 Zamość ,
ul. Staszica 31 tel. (084) 639 31 43 , tel/fax 0-84/ 638 56 87 http://www.zamosc.pttk.pl/ ,
e-mail: pttk.zamosc@pro.onet.pl
- Zamojski Ośrodek Informacji Turystycznej Rynek Wielki 13 - Ratusz tel. 0-84/ 639 22 92, tel/fax 0-84 627 08 13 e-mail: zoit@osir.zamosc.plwww.zoit.zamosc.pl



GMINY
Zamość,