NATURA 2000 a turystyka - PORTAL INFORMACYJNO - EDUKACYJNY


obrazek
INSTYTUT NA RZECZ EKOROZWOJU


 

Hałdy Galmanowe koło Olkusza

Powierzchnia : 209.7 ha
Kod obszaru : pltmp342
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000:
specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa)
Status obszaru :
obszar proponowany przez organizacje pozarządowe w ramach Shadow List
Opis :

Obszar obejmuje hałdy cynku i ołowiu huty „Bolesław" k. Olkusza - jedyne w Polsce takie siedlisko i stanowisko Armeria maritima ssp. Halleri. Huta przerabia rudy Zn-Pb-Ag wydobywane w kopalni Bolesław z pokładu triasowych dolomitów kruszconośnych. W pobliżu huty, w próchnicy glebowej, stężenia Zn wynoszą ok. 10000 mg/kg w porównaniu do ok. 150 mg/kg na stanowisku kontrolnym - http://www.eko.uj.edu.pl/ecotox/tematy.html.

Dane zaktualizowano w 2009 roku.

Interpretacja turystyczna :

Rejon Olkusza to jeden z najstarszych ośrodków górniczo-hutniczych na kontynencie europejskim. Kopalnie cynku i ołowiu są czynne przynajmniej od końca XII wieku. Zachowały się tu licznie ślady dawnego górnictwa kruszcowego: szybiki, sztolnie i hałdy, które powinny być włączone do Szlaku Dawnego Górnictwa.
Jak dotąd prowadzona jest „na dziko” penetracja sztolni (sztolnie galmanowe w Dol. Czernej z niesamowitą, zabarwioną przez wodorotlenki żelaza rzeką) speleologiczna przez pasjonatów zwiedzania podziemnych korytarzy i zbieraczy skamielin, w tym przypadku spirytyzowanych amonitów.

Zagrozenia :

Do głównych zagrożeń obszaru należy budowa obwodnicy Olkusza.

Siedliska
murawy galmanowe z Violetalia calaminariae,
Obszar biogeograficzny : kontynentalny
Instytucje, w których można uzyskać informacje o obszarze::

Małopolska Organizacja Turystyczna, ul. Św. Krzyża 14, 31-028 Kraków (do korespondencji), http://www.mot.krakow.pl/, www.mot.krakow.pl



GMINY
Olkusz,