NATURA 2000 a turystyka - PORTAL INFORMACYJNO - EDUKACYJNY


obrazek
INSTYTUT NA RZECZ EKOROZWOJU


 

Jelino

Powierzchnia : 48.9 ha
Kod obszaru : PLH06_51
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000:
specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa)
Status obszaru :
obszar proponowany przez Rząd RP
Opis :

Obszar stanowi jedną z największych ostoi strzebli błotnej w naszym kraju. Te znajdujące się w załączniku II Dyrektywy Siedliskowej ryby zasiedlają niewielkie zbiorniki wodne, (których na omawianym obszarze znajduje się 10 a ich łączna powierzchnia zajmuje poniżej
1 hektara). Zbiorniki są efektem pozyskiwania torfu ze znajdujących się tam złóż. Strzebla błotna (inaczej przekopowa) jest małą rybką (długości 5-10 cm, czasem osiąga długość 13,5 cm) z rodziny karpiowatych. Jest to jeden z najrzadszych i najbardziej zagrożonych gatunków ryb w naszym kraju. Ponad dwadzieścia lat temu została objęta całkowitą ochroną gatunkową, a nieco później wpisana do Czerwonej Księgi Zwierząt jako gatunek wysokiego ryzyka, silnie zagrożony. Miejscem bytowania tej ryby są małe i bardzo płytkie, zanikające zbiorniki wodne (najczęściej zagłębienia potorfowe i glinianki), często zarośnięte roślinnością wodną. Powierzchnia lustra wody takich zbiorników zwykle nie przekracza 1 hektara. Woda w zbiornikach, które zamieszkuje strzebla błotna jest bardzo miękka (o odczynie pH 6,0-7,1, czyli obojętnym lub lekko kwaśnym). Pożywienie dla tego gatunku stanowi fitoplankton i zooplankton, roślinność wyższa oraz wpadające do wody bezkręgowce (nieżyjące w wodzie). Wstępowanie tego gatunku określa się jako wyspowe, ze względu na fakt, iż ryba ta tworzy małe populacje (bardzo często zupełnie odizolowane od innych). Prowadzi przy tym skryty tryb życia, jest płochliwa i ostrożna, rzadko pojawia się na powierzchni wody, co niestety utrudnia jej obserwacje.

Dane zaktualizowano w 2009 r.

Interpretacja turystyczna :

Ludwin:
Bieg o uśmiech wiosny, gospodarstwa agroturystyczne w sąsiedztwie jezior, turystyka krajoznawcza: jezioro Piaseczno, Jezioro Łukcze, Jezioro Rogóźno, Jezioro Bikcze, Jezioro Krzczeń, Jezioro Zagłębocze, Jezior Brzeziczno. Wędkarstwo: jezioro Rogóźno. Kąpiele i sporty wodne: jeziora Piaseczno, Łukcze, Zagłębocze. Do zabytków należy budynek Urzędu Gminy oraz dwór i spichlerz. Turystyka na terenach rekreacyjnych wokół jezior. Trasy rowerowe w okolicy jeziora Piaseczno. Trasa rowerowa „Czapli”, „Bociana”, „Żurawia”, „Żółwia”. Liczne ośrodki wypoczynkowe
Dratowo: Obiekty zabytkowe: istnieje zabytkowa cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja i cmentarz prawosławny.
Kaniwola: Zespół dworsko-parkowy z pięknym drzewostanem w parku.
Ludwin: Punkt Informacji Turystycznej w Łęcznej
Ostoja otoczona jest malowniczymi terenami pojezierza Łęczyńsko-Włodawskieo i znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie „Poleskiego Parku Narodowego”. Właśnie warunki przyrodnicze sprawiają, iż jest to doskonałe miejsce dla turysty spragnionego odpoczynku od miejskiego zgiełku. Odpoczynek znaleźć można tutaj zarówno zażywając kąpieli słonecznych nad brzegiem pięknych i czystych jezior, jak również spacerując w pełnym grzybów i jagód lesie, a wszystko to na terenach nieskażonych przemysłem, z dala od miejskiego zgiełku, w ciszy i spokoju. Dla aktywnych turystów wyznaczone zostały ponadto ścieżki rowerowe, w tym jedna, tzw. „żółwia” biegnąca przez Jelino. Przebieg jej trasy jest następujący: Jezioro Uściwierz -> Czarnolas -> Jelino -> Jagodno cmentarz (cmentarz z I wojny światowej żołnierzy armii austro-węgierskiej i niemieckiej, założony w 1915 r.) -> jezioro Zagłębocze -> Ośrodek Wypoczynkowy – WZGS -> Rozpłucie II -> Piaseczno wieś -> Rogożno „Barkówka” -> Kaniwola. Znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie ostoi Poleski Park Narodowy można zwiedzać poruszając się samodzielnie znakowanymi szlakami PTTK lub po 4 ścieżkach dydaktycznych, po których grupy liczące więcej niż 10 osób mogą poruszać się wyłącznie pod opieką przewodnika. Na terenie ostoi można również zwiedzić ekspozycję w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym PPN w Załuczu Starym. Istnieje możliwość wynajęcia przewodnika.
Miejscem wartym polecenia jest znajdująca się w Zezulinie Izba Pamięci, posiadająca zbiory prezentujące historię naszych przodków mieszkających kiedyś na tych terenach. Wstęp do muzeum jest nieodpłatny (otwarte przez cały rok w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach 8.00-15.00). Najdogodniejszy dojazd to własny transport lub komunikacja autobusowa z Lublina i Włodawy. Największą miejscowością w okolicy jest Urszulin, oferujący szeroki wybór miejsc noclegowych oraz punktów gastronomicznych. Nocleg możliwy w pokojach w siedzibie PPN w Urszulinie oraz gospodarstwach agroturystycznych (każde z gospodarstw posiada swoją atmosferę, każde stara się przyciągnąć turystę specjalną ofertą – istnieje możliwość jazdy konnej, stawy rybne, przygotowywanie wspólnie z gospodynią tradycyjnych potraw) lub schroniskach młodzieżowych w Starym Brusie, Urszulinie. W Urszulinie i Sosnowicy znajdują się również hotele i zajazdy .

Zagrozenia :

Zagrożenie dla obszaru stanowią zarówno czynniki wynikające z działalności człowieka, jak zarybianie zbiorników innymi gatunkami ryb, mogącymi wyprzeć strzeblę błotną, lub drapieżnymi dla których strzebla stanowi pożywienie. Poważnym zagrożeniem dla gatunku, ze względu na który ostoja została ustanowiona, są również działania człowieka mające na celu osuszanie lub zasypywanie zbiorników wodnych. Ponadto, przyczyną zanikania siedlisk strzebli błotnej są często naturalne procesy zachodzące w przyrodzie, jak zarastanie zbiorników wodnych.

Siedliska
torfowiska przejściowe i trzęsawiska (przeważnie z roślinnością z Scheuchzerio-Caricetea) ,
Ważne dla Europy gatunki zwierząt (z Zał. II Dyr. siedliskawej i z Zał. I Dyr. Ptasiej, w tym gatunki priorytetowe):
strzebla błotna *     [ryba ]
Obszar biogeograficzny : kontynentalny
Instytucje, w których można uzyskać informacje o obszarze::

- Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna, ul. M.C. Skłodowskiej 5 p.107, Lublin,
tel.: (81) 532 14 48, fax.: (81) 532 14 48, e-mail: d.lachowska@wp.pl, strona internetowa: http://www.lrot.pl
- Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa
- Urząd Gminy Ludwin, 21-075 Ludwin woj. Lubelskie tel: ( 0- 81) 75-70-901, fax: 75-70-028
http://www.ludwin.powiatleczynski.pl/
- Punkt Informacji Turystycznej w Łęcznej al. Jana Pawła II 95, 21-010 Łęczna
tel. (0-81) 752-11-82, e-mail: turystyka@powiatleczynski.pl



GMINY
Ludwin,