NATURA 2000 a turystyka - PORTAL INFORMACYJNO - EDUKACYJNY


obrazek
INSTYTUT NA RZECZ EKOROZWOJU


 

Góry Opawskie

Powierzchnia : 5610.7 ha
Kod obszaru : PLH16_03
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000:
specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa)
Status obszaru :
obszar proponowany przez Rząd RP
Opis :

Obszar leży w rejonie opolskim, jest to najbardziej na wschód wysunięty fragment polskich Sudetów. Góry Opawskie obejmują kilka rozczłonkowanych masywów o urozmaiconych stokach. Występują tu strome zbocza i kopulaste szczyty, liczne formy skalne i groty. Zachodnia granica pasma znajduje się koło miejscowości Głuchołazy. Do najwyższych szczytów należą Biskupia Kopa (najwyższa w Polsce 890 m n.p.m.) oraz Studnicky Wierch (najwyższy w Czechach - 992 m n.p.m.). Pasmo powoli opada ku wschodowi, kończąc się na wzniesieniu Gajna (362 m n.p.m.) koło Prudnika. Są to niewielkie (długości ok. 20 km), ale bardzo malownicze góry. Większa ich część znajduje się po stronie czeskiej, skąd wypływa rzeka Opava, od której wzięła się polska nazwa (w Czechach Góry Opawskie to Zlatohorska Vrchovina).
Góry Opawskie porośnięte są bukowymi lasami, Są atrakcyjne krajobrazowo, cenne przyrodniczo i dobrze zagospodarowane. Na obszarze tym stwierdzono występowanie 10 typów siedlisk przyrodniczych z Załącznika I Dyrektywy Siedliskowej. Wśród nich, największą przestrzeń tworzą kompleksy leśne grądów i buczyn. Ponadto teren zajmują ekstensywnie użytkowane łąki, pola uprawne, a także alkaliczne (o właściwościach zasadowych) torfowiska niskie i charakterystyczna roślinność szczelin skalnych. Jaskinie nie zostały udostępnione do zwiedzania. Góry Opawskie stanowią również cenną ostoję zwierząt, zwłaszcza ptaków (liczne gatunki lęgowe) i nietoperzy (podkowiec mały, nocek duży - rzadkie i zagrożone gatunki chronione dyrektywą siedliskową).

Dane zaktualizowano w 2009 roku.

Interpretacja turystyczna :

Popularną miejscowością turystyczną, stanowiącą ważny punkt wypadowy w Góry Opawskie, jest miasteczko Głuchołazy. Dojazd nie sprawia większego kłopotu - do Głuchołaz można dotrzeć PKS lub samochodem przez Prudnik lub Nysę.

Turystyka ekologiczna: walory krajobrazowe i przyrodnicze należą do najważniejszych walorów turystycznych gminy Głuchołazy. Znajduje się tu kilka stanowisk proponowanych jako pomniki przyrody nieożywionej: sztolnia po eksploatacji złota przy promenadzie spacerowej wzdłuż rzeki Białej Głuchołaskiej; grupa odsłonięć warstw skalnych w kształcie ambony nazwana "Karlikami", o pow. 100 m2 i wysokości 2 m, przy niebieskim szlaku turystycznym w drodze z Jarnołtówka na Biskupią Kopę; staw "Żabie Oczko" okrążony stromymi, wysokimi ścianami na dnie kamieniołomu. Do krajobrazowych atrakcji należą doliny przepływających tu rzek - dolina Złotego Potoku (która między Jarnołtówkiem a Pokrzywną tworzy malowniczy przełom długości ok. 4 km), Dolina Bystrego Potoku ostro wcinająca się w zbocze Biskupiej Kopy i przełom rzeki Białej Głuchołaskiej długości ok. 2,5 km.

Turystyka kwalifikowana: piesza górska i rowerowa oraz narciarstwo biegowe [Srebrna Kopa (785 m. n.p.m.), Góra Zamkowa (571 m. n.p.m.) i Szyndzielowa (538 m. n.p.m.), Masyw Góry Parkowej (Góra Chrobrego) składajacy się z trzech szczytów: Przedniej Kopy (467 m. n.p.m.), Średniej Kopy (543 m. n.p.m.) i Tylniej Kopy (527 m. n.p.m.)], narciarska, speleologia, wspinaczka. Wyznaczone tu trasy piesze (4 szlaki) i rowerowe to trasy o dużym zróżnicowaniu trudności.

Turystyka krajoznawcza: Z Biskupiej Kopy (890 m n.p.m.), rozciąga się przepiękny widok z jednej strony na okolice Głuchołaz i znajdujące się niedaleko Jeziora Nyskie i Otmuchowskie, a z drugiej strony, na wyższe, leżące już w Republice Czeskiej Góry Jeseniki. Na szczycie tym zlokalizowane jest turystyczne przejście graniczne, wieża widokowa oraz górskie schronisko PTTK. Na terenie gminy znajduje się 5 przejść granicznych, o różnym charakterze (drogowe, kolejowe, turystyczne, o małym ruchu granicznym). W sąsiedztwie przejść granicznych znajdują się trzy parkingi, z których dwa (Głuchołazy i Zlate Hory w Czechach) są dość dobrze wyposażone.

Góry Opawskie to obszar o skomplikowanej budowie geologicznej. Występowanie rzadkich minerałów łączyło się z poszukiwaniem i eksploatacją złóż, głównie złota.

Gmina posiada bogatą ofertę noclegowo-gastronomiczną, w tym również agroturystyczną w Głuchołazach i w pobliskim Jarnołtówku.

formy ochrony przyrody
Park Krajobrazowy Gór Opawskich [ park krajobrazowy ],
Cicha Dolina [ rezerwat przyrody ],
Las Bukowy [ rezerwat przyrody ],
Zagrozenia :

Główne zagrożenia ostoi wynikają z wzmożonej turystyki i rekreacji na tym obszarze, jak np. zbytnia penetracja cennych przyrodniczo terenów - m.in. jaskiń (przyczyniająca się do zakłócania spokoju zimujących tu nietoperzy), wspinaczki po górach, skałach oraz wszelkie przejawy wandalizmu (śmiecenie oraz biwakowanie, parkowanie i palenie ognisk w niedozwolonych miejscach).

Siedliska
nizinne i podgórskie rzeki ze zbiorowiskami włosieniczników Ranunculion fluitantis,
ziołorośla górskie (Adenostylion alliariae) i ziołorośla nadrzeczne (Convolvuletalia sepium),
niżowe i górskie świeże łąki użytkowane ekstensywnie (Arrhenatherion elatioris),
górskie i nizinne torfowiska zasadowe o charakterze młak, turzycowisk i mechowisk ,
ściany skalne i urwiska krzemianowe ze zbiorowiskami z Androsacion vandelii,
jaskinie nieudostępnione do zwiedzania,
kwaśne buczyny (Luzulo-Fagenion),
jaworzyny i lasy klonowo-lipowe na stokach i zboczach (Tilio plathyphyllis-Acerion pseudoplatani)* ,
pomorski kwaśny las brzozowo-dębowy (Betulo-Quercetum),
łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe (Salicetum albo-fragilis, Populetum albae, Alnenion glutinoso-incanae, olsy żródliskowe)*,
łęgowe lasy dębowo-wiązowo-jesionowe (Ficario-Ulmetum),
Ważne dla Europy gatunki zwierząt (z Zał. II Dyr. siedliskawej i z Zał. I Dyr. Ptasiej, w tym gatunki priorytetowe):
czerwończyk nieparek     [bezkręgowiec ]
kumak górski     [płaz ]
minóg strumieniowy     [ryba ]
modraszek nausitous     [bezkręgowiec ]
modraszek telejus     [bezkręgowiec ]
nocek duży     [ssak]
podkowiec mały     [ssak]
traszka grzebieniasta     [płaz ]
Obszar biogeograficzny : kontynentalny
Instytucje, w których można uzyskać informacje o obszarze::

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Opolu
ul. 1-go Maja 6, 45-068 Opole
tel. (77) 447 23 20, fax (77) 44-72-335
e-mail: RDOS.opole@rdos.gov.pl, http://opole.rdos.gov.pl/

Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego
Departament Ochrony Środowiska
http://www.umwo.opole.pl/

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna
ul. Żeromskiego 3, 45-053 Opole
www.orot.pl

Namysłowska Lokalna Organizacja Turystyczna
Pl. Wolności 12a 46-100 Namysłów
www.namyslow.pl

Centrum Informacji Turystycznej Miast Przygranicznych, Głuchołazy

Park Krajobrazowy \"Góry Opawskie\"

Zarząd Opolskich Parków Krajobrazowych, Głuchołazy



GMINY
Lubrza (prudnicki),
Głuchołazy,