NATURA 2000 a turystyka - PORTAL INFORMACYJNO - EDUKACYJNY


obrazek
INSTYTUT NA RZECZ EKOROZWOJU


 

Forty Modlińskie

Powierzchnia : 157.2 ha
Kod obszaru : PLH140014
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000:
specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa)
Status obszaru :
obszar zatwierdzony Decyzją Komisji Europejskiej
Opis :

Twierdza Modlin położona jest ok. 35 km na NW od centrum Warszawy, u ujścia Narwi do Wisly. Ten zespół fortyfikacji stanowi unikatowy w skali europejskiej przykład architektury obronnej. Jedno z największych zimowisk mopka w Polsce (500 osobników). Ponadto stwierdzono tu zimowanie 2 innych gatunków nietoperzy z załącznika II Dyrektywy Siedliskowej: nocka dużego i łydkowłosego.

Dane uaktualniono w 2009 roku.

Interpretacja turystyczna :

Ze względu na nietoperze nie zaleca się penetracji turystycznej tych obiektów. Interesującym obszarem Natura 2000 w pobliżu jest "Puszcza Kampinoska”.
Ostoja znajduje się na obrzeżach Warszawy. Stolica jest dogodnym punktem wypadowym w okolice ostoi, ze względu na dużą bazę noclegowa i gastronomiczną. Do wschodniej części ostoi można dotrzeć komunikacją podmiejską z Warszawy, natomiast do pozostałych części ostoi najlepiej dotrzeć autobusami PKS z Warszawy lub Nowego Dworu Mazowieckiego. Na terenie ostoi możemy zatrzymać się na nocleg w Julinku w dawnej Bazie Cyrkowej, w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Łubcu lub w Szkole Instruktorów Chorągwi Stołecznej ZHP w Starej Dąbrowie. Na obrzeżach ostoi funkcjonuje kilka gospodarstw agroturystycznych m.in. w Korfowym, Zawadach, Roztoce, Pasikonikach i Kampinosie. Do największych atrakcji krajoznawczych w okolicy Puszczy Kampinoskiej należy Dworek w Żelazowej Woli, w którym urodził się Fryderyk Chopin. Obecnie znajduje się tu muzeum kompozytora, a w sezonie odbywają się tu Koncerty Chopinowskie. Warto odwiedzić również cmentarz - mauzoleum w Palmirach, na którym pochowane są ofiary egzekucji dokonywanych przez hitlerowców w Puszczy Kampinoskiej w czasie II wojny światowej. Miłośnicy kolei na pewno nie ominą Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, w którym można podziwiać jeden z największych w Europie zbiorów taboru kolei wąskotorowych. W lecie można również wybrać się na wycieczkę pociągiem wąskotorowym z Sochaczewa do Wilcz Tułowskich. Na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego wyznaczonych jest wiele znakowanych pieszych szlaków turystycznych oraz tras rowerowych m.in. Główny Szlak Puszczy Kampinoskiej biegnący z Dziekanowa Leśnego do Brochowa. Poznawanie przyrody Parku ułatwią również ścieżki dydaktyczne m.in. "Puszczańską Ścieżką do leśnego Ogródka Botanicznego", "Wokół Opaleniń i "Dolinką roztoki". Możliwe jest również uprawianie turystyki konnej na określonych trasach po uzyskaniu zezwolenia Parku. Dalsze informacje można uzyskać w Stołecznym Biurze Informacji i Promocji Turystycznej.

Zagrozenia :

Płoszenie nietoperzy przez osoby penetrujące obiekty: włamania do zamkniętego obiektu, również w czasie zimy, penetracja i niepokojenie zimujących zwierząt, palenie ognisk wewnątrz obiektów, zmiany mikroklimatu podczas okresu hibernacji nietoperzy, turystyka w okresie hibernacji.

Ważne dla Europy gatunki zwierząt (z Zał. II Dyr. siedliskawej i z Zał. I Dyr. Ptasiej, w tym gatunki priorytetowe):
mopek     [ssak]
nocek duży     [ssak]
nocek łydkowłosy     [ssak]
Obszar biogeograficzny : kontynentalny
Instytucje, w których można uzyskać informacje o obszarze::

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie, http://www.warszawa.rdos.gov.pl, e-mail: rdos.warszawa@mazowieckie.pl, fax: (022) 55 65 602, tel.: (022) 55 65 600
Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna, ul. Ciołka 10 A, pokój 201, 221, 01-402 Warszawa, tel.: (22) 877 20 10, fax: (22) 877 22 70, e-mail: biuro@mazowsze.mrot.pl, http://www.mrot.pl
Wojewódzki Zespół Specjalistyczny województwa mazowieckiego



GMINY
,
Zakroczym,
Pomiechówek,
Nowy Dwór Mazowiecki,
Czosnów,
Jabłonna,