NATURA 2000 a turystyka - PORTAL INFORMACYJNO - EDUKACYJNY


obrazek
INSTYTUT NA RZECZ EKOROZWOJU


 

Dobromierz

Powierzchnia : 1162.1 ha
Kod obszaru : PLH020034
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000:
specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa)
Status obszaru :
obszar zatwierdzony Decyzją Komisji Europejskiej
Opis :

Obszar obejmujący północno - zachodnią część Pogórza Bolkowsko - Wałbrzyskiego usytuowany jest w rejonie dolnośląskim. Przez teren ten przepływa rzeka Strzegomka z dopływem Czyżynka, która rozcinając masyw pogórza tworzy głębokie wąwozy. W dolnym biegu wąwozu Strzegomki znajduje się zbiornik zaporowy, stanowiący źródło wody pitnej dla Dobromierza. Dna doliny, stanowiące najżyźniejsze tereny ostoi, są użytkowane jako łąki i pastwiska. Na obszarze znajdują się również pozostałości opuszczonych kamieniołomów. Swoją wyjątkową wartość przyrodniczą ostoja zawdzięcza dużemu zróżnicowaniu siedliskowemu. Na obszarze wyróżniono 13 typów siedlisk z Załącznika I Dyrektywy Siedliskowej, ponadto wstępnie rozpoznano dodatkowe 3 typy siedlisk z tego załącznika. Wśród nich do najważniejszych należy zaliczyć: lasy klonowo-lipowe, podgórskie łęgi dębowo-jesionowo-wiązowe oraz niewielkie płaty naskalnych muraw. Siedliska ciepłolubne stanowią: dąbrowy na zboczach doliny Czyżynki oraz niskie kserotermiczne zarośla (gatunki preferujące siedliska ciepłe i suche), które znacznie urozmaicają teren ostoi. Występują tu takie rzadkie rośliny ciepłolubne, jak: Przytulia szorstkoowockowa, Perłówka orzęsiona, Kukułka bzowa, Storczyk męski. Natomiast powierzchnie leśne tworzą różne formy grądów, które wytworzyły się na głębszych i żyźniejszych glebach oraz dąbrowy acydofilne (związane z glebami o odczynie kwaśnym), na płytkim i kamienistym podłożu. Pogórze Bolkowsko-Wałbrzyskie ma również ważne znaczenie jako część korytarza ekologicznego Przedgórza Sudeckiego w silnie uprzemysłowionych okolicach Wałbrzycha.

Dane uaktualniono w 2009 roku.

Interpretacja turystyczna :

Gmina Dobromierz należy administracyjnie do powiatu świdnickiego i usytuowana jest w centralno-południowej części województwa dolnośląskiego. Dogodny dojazd do Dobromierza umożliwiają dwa ważne szlaki komunikacyjne, przebiegające przez tę miejscowość: Wrocław - Jelenia Góra i Legnica - Jawor - Wałbrzych. Dotarcie ułatwia transport zbiorowy w postaci PKS, który kursuje na trasie Jelenia Góra - Wrocław. W gminie można skorzystać z ofert agroturystycznych, jak chociażby we wsi Siodłkowice i Bronów. Miejscowości te położone są przy głównej drodze z Wrocławia do Jeleniej Góry, co zapewnia łatwy dojazd o każdej porze roku, zarówno samochodem jak i autobusem, a bliskość miasta Świebodzic umożliwia także korzystanie z pociągu. Dobromierz położony jest w granicach Książańskiego Parku Krajobrazowego, któremu zawdzięcza swoje niezwykłe walory krajobrazowo - przyrodnicze. Jednym z ulubionych miejsc spacerowiczów Dobromierza jest malowniczo usytuowany zbiornik wody pitnej. Nad zalewem wznosi się wzgórze, na którego stoku w roku 2000 postawiono granitowy Krzyż Milenijny. Krzyż, znajdująca się powyżej wieża widokowa i stojący na przeciwległym wzgórzu stary wiatrak, stanowią najlepsze punkty widokowe na Góry Wałbrzyskie oraz na zalew i równinę - aż po miasta: Świdnicę i Żarów. Przez gminę przebiegają trzy piesze szlaki turystyczne: zielony górski - Szlak Zamków Piastowskich, niebiesko-żółty górski tzw. Szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej oraz niebieski szlak nizinny tzw. Szlak Martyrologii. Na terenie gminy Dobromierz znajduje się wiele ciekawych, zabytkowych miejsc, które warto zobaczyć, jak: zespoły parkowo-pałacowe, liczne kościoły czy też klasycystyczne domy mieszkalne pochodzące z XIX wieku. Informacji turystycznej udziela m.in. oddział PTTK w Świdnicy.

Zagrozenia :

Obecne zagrożenia ostoi wynikają przede wszystkim z negatywnej działalności człowieka, która przejawia się znaczną intensyfikacją gospodarki leśnej oraz stosowaniem dużej ilości pestycydów i nawozów sztucznych na terenach uprawnych. Poza tym wzmożona turystyka i presja rekreacyjna na terenach ostoi może stanowić poważne niebezpieczeństwo.

Siedliska
nizinne i podgórskie rzeki ze zbiorowiskami włosieniczników Ranunculion fluitantis,
zalewane muliste brzegi rzek,
skały wapienne i neutrofilne z roślinnością pionierską (Alysso-Sedion),
murawy kserotermiczne (Festuco-Brometea i ciepłolubne murawy z Asplenion septentrionalis-Festucion pallentis) * - priorytetowe są tylko murawy z istotnymi stanowiskami storczyków,
górskie i niżowe murawy bliźniczkowe (Nardion - płaty bogate florystycznie) * ,
ziołorośla górskie (Adenostylion alliariae) i ziołorośla nadrzeczne (Convolvuletalia sepium),
niżowe i górskie świeże łąki użytkowane ekstensywnie (Arrhenatherion elatioris),
górskie i nizinne torfowiska zasadowe o charakterze młak, turzycowisk i mechowisk ,
środkowoeuropejskie wyżynne piargi i gołoborza krzemianowe,
ściany skalne i urwiska krzemianowe ze zbiorowiskami z Androsacion vandelii,
grąd środkowoeuropejski i subkontynentalny (Galio-Carpinetum, Tilio-Carpinetum),
jaworzyny i lasy klonowo-lipowe na stokach i zboczach (Tilio plathyphyllis-Acerion pseudoplatani)* ,
pomorski kwaśny las brzozowo-dębowy (Betulo-Quercetum),
łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe (Salicetum albo-fragilis, Populetum albae, Alnenion glutinoso-incanae, olsy żródliskowe)*,
ciepłolubne dąbrowy (Quercetalia pubescenti-petraeae)*,
Ważne dla Europy gatunki zwierząt (z Zał. II Dyr. siedliskawej i z Zał. I Dyr. Ptasiej, w tym gatunki priorytetowe):
bóbr europejski     [ssak]
modraszek nausitous     [bezkręgowiec ]
modraszek telejus     [bezkręgowiec ]
mopek     [ssak]
nocek duży     [ssak]
nocek łydkowłosy     [ssak]
wydra     [ssak]
Obszar biogeograficzny : kontynentalny
Instytucje, w których można uzyskać informacje o obszarze::

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu
Plac Powstańców Warszawy 1, 50-951 Wrocław
rdossekr@duw.pl, http://wroclaw.rdos.gov.pl

Dolnośląska Organizacja Turystyczna
ul. Igielna 13, 50-117 Wrocław
Tel.: (71) 344 11 09, Fax.: (71) 341 79 92
dot@dot.org.pl, http://www.dot.org.pl

Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu

Książański Park Krajobrazowy

Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych oddział Wałbrzych

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu
Nadleśnictwo Jawor, Nadleśnictwo Wałbrzych z siedzibą w Boguszowie Gorcach

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu



GMINY
,
Dobromierz,