NATURA 2000 a turystyka - PORTAL INFORMACYJNO - EDUKACYJNY


obrazek
INSTYTUT NA RZECZ EKOROZWOJU


 

Dąbrowa Radziejowska

Powierzchnia : 52.2 ha
Kod obszaru : PLH140003
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000:
specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa)
Status obszaru :
obszar zatwierdzony Decyzją Komisji Europejskiej
Opis :

Ostoja obejmuje obszar rezerwatu, który ma na celu zachowanie dąbrowy świetlistej z chronionymi gatunkami roślin. Celem ochrony jest zachowanie fragmentów zbiorowiska świetlistej dąbrowy, oraz stanowisk lilii złotogłów i konwalii majowej. Luźny drzewostan stanowi dąb z domieszką brzozy i topoli osiki. Podszyt jest słabo wykształcony, co sprawia, że promienie słoneczne docierają i oświetlają dno lasu. W warstwie podszytu występują jarząb pospolity, gruszka dzika, głóg jednoszyjkowy i dwuszyjkowy, szakłak pospolity, berberys zwyczajny, tarnina pospolita. W warstwie runa leśnego rosną lilia złotogłów, konwalia majowa, pięciornik biały, miodunka wąskolistna, dzwonek brzoskwiniowy i biedrzeniec mniejszy. Uroczysko Radziejowice znajduje się na północnych krańcach Wysoczyzny Rawskiej. Warstwa runa zielonego jest bujna i wielogatunkowa, pokrywa całą powierzchnię. Tworzą ją gatunki z różnych grup. Charakterystyczną i wyróżniającą dla świetlistej dąbrowy grupę gatunków stanowią rośliny światło i ciepłolubne. Ponad 90% obszaru zajmuje świetlista dąbrowa z chronionymi i zagrożonymi gatunkami roślin naczyniowych w runie. Jest to rodzaj siedliska z Załącznika I Dyrektywy Siedliskowej. Zachowała się tutaj naturalna, typowa dla dąbrowy świetlistej struktura. W miarę luźny drzewostan dębowy, skąpo rozwinięta warstwa podszycia, bardzo bujne wielogatunkowe runo zielne oraz pełna lista gatunków charakterystycznych i wyróżniających się dla tego zbiorowiska. Stwierdzono tu występowanie 190 gatunków roślin naczyniowych.

Dane uaktualniono w 2009 roku.

Interpretacja turystyczna :

Ostoja położona jest na południowy-zachód od Warszawy przy drodze numer 8 z Warszawy do Mszczonowa. Głównym ośrodkiem ostoi są Radziejowice. Do Radziejowic można dojechać PKS z Żyrardowa lub Grodziska Mazowieckiego. Zwiedzić warto pałac z XVII wieku w Radziejowicach, pozostałości pałacu z połowy XIX wieku w Grzmiącach, kościół drewniany w Skułach z XVII wieku, dworek barokowo-klasycystyczny z XVIII wieku w Grodzisku Mazowieckim. Na terenie gminy wytyczone są szlaki turystyczne. Przenocować można w Radziejowicach w domkach campingowych lub w ośrodku campingowym. W Radziejowicach znajduje się Dom Pracy Twórczej, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie oraz Miejski Ośrodek Kultury w Żyrardowie. Skorzystać można z noclegu w "Starym Dworze", w ośrodku konferencyjno-wypoczynkowym "Kuklówka", w "Domu Pracy Twórczej" w Radziejowicach oraz w gospodarstwach agroturystycznych. Na terenie gminy znajdują się szlaki turystyczne, które przebiegają przez najciekawsze tereny przyrodnicze i turystyczne. Więcej informacji można zdobyć w PTTK "Wędrusie" w Żyrardowie.
Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna mieści się przy ul. ul. Ciołka 10 A, p. 201, 221 w Warszawie. Można zapoznać się ze stronę internetową ROT Mazowsze: www.mrot.pl a w razie szczegółowych pytań skontaktować się mailowo: biuro@mazowsze.mrot.pl. Lokalne organizacje turystyczne (LOT) w województwie mazowieckim można odwiedzić w Przasnyszu (LOT Północnego Mazowsza), Ostrołęce (Kurpiowska Organizacja Turystyczna), Siedlcach (Nadbużańska LOT), Ossowie/Kobyłce (LOT "Cud nad Wisłą”), Nowym Dworze Mazowieckim (LOT Trzech Rzek), Ostrowi Mazowieckiej (Powiatowa Organizacja Turystyczna).

formy ochrony przyrody
Dąbrowa Radziejowska [ rezerwat przyrody ],
Bolimowsko-Radziejowski [ obszar chronionego krajobrazu ],
Zagrozenia :

Nie zidentyfikowano bezpośrednich zagrożeń dla tego obszaru.

Siedliska
ciepłolubne dąbrowy (Quercetalia pubescenti-petraeae)*,
Obszar biogeograficzny : kontynentalny
Instytucje, w których można uzyskać informacje o obszarze::

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwo Grójec

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie, http://www.warszawa.rdos.gov.pl, e-mail: rdos.warszawa@mazowieckie.pl, fax: (022) 55 65 602, tel.: (022) 55 65 600

Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna, ul. Ciołka 10 A, pokój 201, 221, 01-402 Warszawa, tel.: (22) 877 20 10, fax: (22) 877 22 70, e-mail: biuro@mazowsze.mrot.pl, strona internetowa: http://www.mrot.pl

Wojewódzki Zespół Specjalistyczny województwa mazowieckiego



GMINY
Radziejowice,