NATURA 2000 a turystyka - PORTAL INFORMACYJNO - EDUKACYJNY


obrazek
INSTYTUT NA RZECZ EKOROZWOJU


 

Zachodniokurpiowskie Bory Sasankowe

Powierzchnia : 2214.1 ha
Kod obszaru : PLH14_32
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000:
specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa)
Status obszaru :
obszar proponowany przez Rząd RP
Opis :

Ponad 95% obszaru zajmują lasy iglaste, pozostałą część: lasy mieszane, liściaste i siedliska rolnicze.
Obszar jest położony na równinie Kurpiowskiej, na terenie lasów państwowych Nadleśnictwa Parciaki, w obrębie południowej części sandru mazurskiego. Jest to obszar utworzony przez piaski fluwioglacjalne (wodna działalność lodowca), przynajmniej częściowo zwydmione, a różnice wysokości przekraczają miejscami 22 m. Obszar podlega typowej gospodarce leśnej, ze zrębami zupełnymi. Dominują bory świeże (jako typ siedliskowy lasu i jako zbiorowisko roślinne). Wiek drzewostanu, prawie całkowicie zdominowanego przez sosnę, jest zróżnicowany i obejmuje wszystkie klasy wiekowe.
Ostoja utworzona dla ochrony silnej populacji sasanki otwartej.

Dane zaktualizowano w 2009 r.

Interpretacja turystyczna :

Ostoja leży na obszarze gminy Krasnosielc. Siedziba gminy to wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie makowskim.
Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna mieści się przy ul. ul. Ciołka 10 A, p. 201, 221 w Warszawie. Można zapoznać się ze stronę internetową ROT Mazowsze: www.mrot.pl a w razie szczegółowych pytań skontaktować się mailowo: biuro@mazowsze.mrot.pl. Lokalne organizacje turystyczne (LOT) w województwie mazowieckim można odwiedzić w Przasnyszu (LOT Północnego Mazowsza), Ostrołęce (Kurpiowska Organizacja Turystyczna), Siedlcach (Nadbużańska LOT), Ossowie/Kobyłce (LOT "Cud nad Wisłą”), Nowym Dworze Mazowieckim (LOT Trzech Rzek), Ostrowi Mazowieckiej (Powiatowa Organizacja Turystyczna).

Zagrozenia :

Głównym zagrożeniem (na razie potencjalnym) jest eutrofizacja środowiska (dostarczanie nadmiaru substancji pokarmowych). Nie jest natomiast zagrożeniem dotychczasowa praktyka leśna polegająca na stosowaniu zrębów zupełnych oraz sztucznych nasadzeń sosnowych. Ten typ gospodarki leśnej pomaga utrzymywaniu się silnej populacji sasanki.
Niewątpliwym zagrożeniem jest masowe wkraczanie do zbiorowiska borowego traw, a w szczególności ekspansywnego śmiałka pogiętego, co powoduje zacienienie gleby i eliminację wolnej powierzchni niezbędnej dla kiełkowania siewek sasanki. Zagrożeniem jest również proces sukcesji, w ciągu którego wzrasta zacienienie, i rozwija się bardziej zwarta warstwa mszysta.

Siedliska
wydmy śródlądowe z murawami napiaskowymi,
łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe (Salicetum albo-fragilis, Populetum albae, Alnenion glutinoso-incanae, olsy żródliskowe)*,
sosnowy bór chrobotkowy (Cladonio-Pinetum i chrobotkowa postać Peucedano-Pinetum),
Ważne dla Europy gatunki roślin (z Zał. II Dyr. siedliskawej), w tym gatunki priorytetowe:
sasanka otwarta ,
Obszar biogeograficzny : kontynentalny
Instytucje, w których można uzyskać informacje o obszarze::

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie, http://www.warszawa.rdos.gov.pl,
e-mail: rdos.warszawa@mazowieckie.pl, fax: (022) 55 65 602, tel.: (022) 55 65 600

Nadleśnictwo Parciaki



GMINY
Jednorożec,
Baranowo,
Krasnosielc,