NATURA 2000 a turystyka - PORTAL INFORMACYJNO - EDUKACYJNY


obrazek
INSTYTUT NA RZECZ EKOROZWOJU


 

Jeziora Kistowskie

Powierzchnia : 376.8 ha
Kod obszaru : PLH22_52
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000:
specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa)
Status obszaru :
obszar proponowany przez Rząd RP
Opis :

Na terenie ostoi są trzy jeziora lobeliowe (Chojnackie, Warleńskie, Ostrowickie), w każdym z nich występuje populacja elismy wodnej. Są to stosunkowo niewielkie jeziora o zróżnicowanej głębokości (głębokości maksymalne 8 - 19 m). Woda tych jezior cechuje się lekko kwaśnym lub bliskim obojętnemu odczynem wody (pH 6,63 - 6,95) oraz niskim przewodnictwem elektrolitycznym (39,8 - 52,2 S/cm). Jest ona dość mocno zabarwiona, co wynika ze znacznej zawartości substancji humusowych. Obecnie są to jeziora mezo- i eutroficzne.
Roślinność podwodna jezior jest słabo wykształcona. W jeziorach Warleńskim i Chojnackim występują płaty zbiorowiska zespół poryblinu jeziornego i lobelii jeziornej. Znajdują się tutaj trzy potwierdzone stanowiska Elismy wodnej, w tym jedno dość liczne w Jeziorze Chojnackim. Jest to największe z nieobjętych dotychczas siecią Natura 2000 skupisko stanowisk tego gatunku na Pojezierzu Kaszubskim. W jeziorach tych są także dwa stanowiska poryblinu kolczastego.

Dane zaktualizowano w 2009 r.

Interpretacja turystyczna :

Na obszarze ostoi zachowały się unikatowe w skali europejskiej enklawy przyrody z krystalicznie czystymi jeziorami. Wśród wzgórz, jezior i lasów można odnaleźć ciszę, zakosztować pieszych wędrówek po dziewiczej przyrodzie, powędkować i skorzystać z orzeźwiających kąpieli w czystych wodach jezior. Dla spragnionych innych wrażeń w miejscowości Struga, na rzece Słupi, znajduje się najstarsza w Europie (z 1897r.) czynna elektrownia wodna. Pozostałe atrakcje turystyczne to grodziska, kurhany i inne obiekty archeologiczne oraz zabytkowy kościół neoromański z 1854 roku z barokową chrzcielnicą. Godny zauważenia jest wiekowy park za "Leśnym Dworem", nad jez. Węgorzyno oraz kościół i dwór w Suleczynie, cmentarzysko kurhanowe z kręgami kamiennymi oraz zarysy pozostałych jeszcze, prehistorycznych kurhanów koło Mściszewic. Wśród wielu uroków są również interesujące trasy rowerowe, które zadowolą amatorów wycieczek rowerowych. Niewątpliwym atutem jest również baza turystyczna, która może zaspokoić potrzeby turystów przybywających całymi rodzinami. Do dyspozycji są gospodarstwa agroturystyczne i ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty restauracje, camping, kawiarnie. Dla amatorów sportu dostępne są korty tenisowe i wypożyczalnia sprzętu wodnego .W okolicznych wsiach są organizowane zabawy i festyny letnie np. ogólnopolskie regaty jachtów sterowanych radiem. Informacja turystyczna: Punkt Informacji Turystycznej Sulęczyno, tel. 684-47-91 informacja dostępna jest również w Gdańsku Gdyni Sopocie i Ustce.
Bliższe informacje o obszarze można uzyskać w Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, w Gdańsku.
Można również skontaktować się z jedną z Lokalnych Organizacji Turystycznych (w Chojnicach, Gdańsku, Gdyni, Tczewie, Krynicy Morskiej, Kwidzyniu, Łebie, Czarnej Dąbrówce, Szymbarku, Liniewie, Ustce, Człuchowie, Lęborku, Słupsku, Sztumie, Jastarni, Kartuzach, Sopocie, Wejherowie, Bytowie, Sztutowie).
Lokalne Grupy Działania mają swe siedziby w Kartuzach, Starogardzie Gdańskim, Morzeszczynie, Debrznie, Słupsku, Miastku, Chojnicach.

Zagrozenia :

Jeziora lobeliowe i stanowiska elizmy zagrożone są eutrofizacją i humizacją.
Obecnie głównymi zagrożeniami dla jezior ostoi są:

  • intensywny rozwój zabudowy letniskowej nad brzegami
  • gospodarka rolna (uprawy rolne i hodowla zwierząt, lokalizacja składowisk obornika) w zlewniach bezpośrednich
  • odwadnianie i użytkowanie przylegających do jezior torfowisk jako łąk i pastwisk

Potencjalnym zagrożeniem dla jezior ostoi jest gospodarka rybacka (zarybianie np. karpiem, wędkowanie z zanętą, odłowy sieciami ciągnionymi itp.).

Siedliska
jeziora lobeliowe ,
Ważne dla Europy gatunki roślin (z Zał. II Dyr. siedliskawej), w tym gatunki priorytetowe:
elisma wodna,
Obszar biogeograficzny : kontynentalny
Instytucje, w których można uzyskać informacje o obszarze::

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku, ul. Chmielna 54/57, 80-748 Gdańsk



GMINY
Sierakowice,
Sulęczyno,